Hakkımızda

 Kütük modelleri, Ağaçtan evler, 100 m2,50 m2,  Bungalov ev fiyatları, Ahşap Evlerde;

Ama yaşayan insanlar kendilerini fizyolojik ve psikolojik bakımdan rahat hissederek iç huzura ulaşırlar. 

Kütük, Ağaç, Ahşap Evler kişiler ile birlikte nefes alıp verirler, romatizma, astım, böbrek hastalıkları ve dolaşım bozuklukları üzerinde olumlu yönde etki yaparlar. 

Japon deprem araştırma uzmanları, dünya üzerinde depreme karşı en dayanıklı yapının Kütük, Ağaç, Bungalov, Ahşap karkas sistemi olduğunu belirtmişlerdir. 

1894 yılındaki İstanbul depreminde, kalite oranı düşük Kütük, Ağaç, Ahşap yapıların bile ayakta kaldığını ve yanlarında duran hoş, yeni ve demir ile bağlanmış kagir yapıların tümü yıkılmıştır. 

Şiddetli bir deprem ile zarar gören betonarme bir yapı yıkılmaya maruz kaldı, zarar gören bir Kütük, Ağaç, Ahşap ev ise kısa bir zaman dilimi içerisinde onarıldı ve hatta değiştirildi. 

Kütük, Ağaç, Ahşap yapılar çok hafif bir yapıya sahip olup, kolay kolay çökmezler, çökme olsa bile içinde bulunan kişileri öldürmezler. Herhangi bir depremde başlıca ölüm nedeni yalnızca beton ağırlığıdır. 

Betonarme yapının, Kütük, Ağaç, Bungalov, Ahşap Evler ile oranla 5 misli, çelik ile oranla da 13 misli bir ağırlığa sahiptir.  Marmara ve Bolu depremlerinde Kütük, Ağaç, Ahşap Evler içerisinde yaşayan kişilerin hepsi depremden sağ çıkmıştır. 

Geçmişten günümüze kadar ulaşmış olan en ilgi çekici saraylar, tapınaklar ve diğer görkemli yapıtların hiçbirinde beton kullanılmamıştır ve binlerce yıl ayakta kalmışlardır. 

1225 yılında Ren nehri üzerine yapılan ahşap Basel Köprüsü 1999 yılına kadar 774 yıl hizmet vermiştir. 13. Ve 14. Yüzyıllar içerisinde yapılan ahşap kolonları ve çatıları olan Kastamonu, Mahmutbey, Beyşehir, Eşrefoğlu ve Afyon Ulu camileri, özel bir bakıma ihtiyaç duymamışlardır ve 600 – 700 yıl ayakta kalmışlardır.  

Dünyada bulunan en büyük 3 Kütük, Ağaç, Ahşap yapılarından biri, 100 metre boyunda 8 katlı bir binaya eşdeğer biçimdedir. Tam olarak 100 yıl ayakta duran bu eser Büyükada’da bulunan Rum Patrikhanesi’dir. 1790 yılında Kütük, Ağaç, Ahşap kullanımı ile hiçbir taşıyıcı eleman kullanılmaksızın 108 metre “açıklığa” ulaşılmıştır. 

Bugün ise bu durum 250 metreye ulaşmaktadır. Yangına dayanaklılık bakımından incelendiğinde dünyanın önde gelen mimarları ahşabı çelik yerine tercih etmektedir. Olası bir yangında çelik bir çatının 600 dereceden sonra çökme riski bulunmaktadır. Ve 15 dakika içerisinde çökme ihtimali yüksektir. Ama

Buna karşılık Kütük, Ağaç, Ahşap Evler ise 1 saat ayakta kalmaktadır ve bu sayede kişiler canlarını kurtarabilmektedir. Kütük, Ağaç, Ahşap bir yapı sektöründe kullanılan ülkeler içerisinde ormanlar azalmamaktadır. 

Bu durumun aksine bilimsel olarak koruma anlayışı gelişmekte ve ormanlar büyümektedir. Ama

ABD insanlarının yaşamış olduğu topraklar üzerinde sadece 200 yıldır ev yapmaktadır. Anadolu’da bu durum ise 10 bin yıldır geleneksel yöntemler ile ev yapılmaktadır. 

ABD insanlarının olası bir depreme karşı yaşam sigortalarının, İzmir, İstanbul, Muğla, Ankara, Aydın, Çanakkale, Antalya, Manisa, Bursa, Yalova, Sapanca gibi bir çok il ve Anadolu insanlarının uzun yıllardır tanıdıkları, bildikleri ve uyguladıkları ve 1940 yılına kadar sürekli geliştirmiş oldukları Kütük ev modelleri, fiyatları, Ağaç yapımı giden malzeme, Tomruk tan evler, Bungalov, Üçgen ev, Dik çatı evler, Ahşap karkas sistemini yaygın bir şekilde kullanmaktadırlar. 

 Günümüzde gerekli önlemler alındığı takdirde, ahşaba doğru bir yönelim olursa ve doğa bize 20 yıl kadar “olanak” sağlar ise, Türkiye deprem riskinden 20 yıl içerisinde tamamıyla kurtulacaktır.

Scroll to Top
Canlı Destek
1
Canlı Destek
Merhabalar https://dostahsap.com/sozlesme-sartname
Yardımcı olmamızı ister misiniz ?