Hakkımızda

Ahşap Evin Mevsimlik Durumu

Ahşap Evin Mevsimlik Durumları

Ahşap Evlerin Mevsimlik durumları Nedir ?

DOST AHŞAP

Ahşap yapı malzemesi lifli bir materyaldir. Ahşap yapı da bulunan boşluklar ısı ve ses yalıtımlarında hava ile doludur. Ses yalıtımı ile beton ya da tuğla duvarlar kıyaslandığında çok daha büyük bir değere sahiptir. Isı yalıtımı denince ilk aklımıza gelen materyalin ahşap olması yanlış olmayacaktır.

Ahşap Evlerin yangında ve depremde Dayanıklılığı ve Süresi Ne Kadardır?

Günümüzde inşa edilen tüm yapı sistemleri tabi ki ahşap yapılar da olmak üzere yanıcı özelliğe sahiptir. Çelik sistemli yapıların yapması yaklaşık 18 dakikayı almaktadır. Bu yapılar yangına dayanamaz ve çökerler. Betonarme binalar da aynı şekilde yanarlar, yangın sonrasında geriye sadece betonarme karkası kalır. Ancak bu durumda dahi olsa demirler mukavemetini kaybettikleri için dayanamaz, kullanılmaz hale bürünür ve yıkılırlar.

Ahşap binalarda Ayrıca özel boyalar su bazlı vernik (Hamel emprenye )sayesinde ahşap yapının çökmesinden önce bir buçuk ile iki saat arasında yangına dayanma özellikleri bulunur. Bu süre içerisinde ahşap yapı içerisinde konaklayan insanların yangını fark etmesi, itfaiyeye haber verip, itfaiye ekiplerinin olay yerine gelmesi için yeterli bir süredir. Ayrıca ahşap yapı sistemlerinin yangına karşı sigortalama ücreti çok cüzi miktarlardadır. Gelişen teknoloji ile yapılan ahşap yapıların yangına direnci yüksektir.

Taşıma özelliğini uzun süre kaybetmemektedir. Çelik yapılar, yangın süresince 10-20 dakika arasında doğal şekline ve taşıma özelliğini kaybeder. Ayrıca çelik yapılar çok iyi bir iletken olduğu için ısının yayılmasını da hızlandırmaktadır.

Beton ile kıyaslandığında ise beton, çelikten daha dirençli olmasına demir materyalinin beton içinde ki pas ortadan kalktığı zaman, inşaat demiri de çelik gibi iletken olduğundan yarım saat içerisinde taşıma özelliğini yitirmekte ve bir daha kullanılmaz hale gelmektedir.

Tüm ahşap yapıda ki evler depreme karşı da dayanıklıdır. Zaten yıkılma durumunda dahi ahşap yapılar ile betonarme ve çelik yapıları düşündüğümüzde, ahşap yapılar neredeyse hiç zarar vermez diyebiliriz. Depremde en güçlü depremde komple kesinlikle beton gibi çökmez ilk deprem nerden geldiyse o taraf zarar görür ve size zaman kazandırır ve betondan ağır olmadığından ölümcül yara bırakmaz kesinlikle beton ile ahşap ı depremde kıyaslanamaz ahşap ın sağlamlığı vardır. dost ahşap su bazlı sistem kullanma garantisi verir

AHŞAP AĞAÇIN ASTIMA İYİ GELMESİ
AHŞAP İÇERSİNDE HAVA LİFLERİ OLDUĞUNDAN DR TARAFINDAN KANITLANMIŞ
ASTIM HASTALARINA VE BUNUN İLE BAĞLANTILI HASTALIKLARA COK İYİ GELDIYI KANITLANMIŞTIR.

Nem Ahşap Yapıya Zarar Verir mi ?

Çevresel nem veya yağmur kesinlikle ahşap yapılara zarar vermemektedir. Ahşap yapılar inşa edilirken ahşabın temeli, çimento ile yalıtılmaktadır.

Güneş ve Devamlı Sıcak Hava Koşulları Ahşap Yapıya Zarar Verir mi?

Ahşap yapılar daima UVA ışınlarına karşı korumalı olduklarından dolayı, güneş ısısı ya da daimi sıcak hava koşulları ahşap yapılara zarar vermemektedir.

Scroll to Top
Canlı Destek
1
Canlı Destek
Merhabalar https://dostahsap.com/ahsap-evin-mevsimlik-durumu
Yardımcı olmamızı ister misiniz ?